Aktuality z legislativy

Jak postupovat v případě neplnění zákonných povinností ze strany spolků ve vztahu k občanskému zákoníku

  • Publikováno: 17. 5. 2021

Rádi bychom Vás upozornili, že na webových stránkách Úřadu vlády ČR byly zveřejněny informace, jak postupovat v případě neplnění zákonných povinností ze strany spolků ve vztahu k občanskému zákoníku.

Jsou zde uvedeny postupy pro případ, kdy spolky neaktualizovaly své údaje ve spolkovém rejstříku (od 1. června 2021 se v případě těchto spolků objeví ve spolkovém rejstříku status o neaktivním spolku).

Dále zde naleznete informace, jak postupovat v případě, že statutární orgán spolku není usnášeníschopný.

Návody, jak v těchto případech postupovat a vzorové formuláře naleznete zde
http://www.vlada.cz/cz/ppov/rnno/aktuality/jak-postupovat-v-pripade-neplneni-zakonnych-povinnosti-ze-strany-spolku-ve-vztahu-k-obcanskemu-zakoniku-188150/

 

Manuál pro zápis skutečného majitele neziskových organizací

  • Publikováno: 26. 11. 2020

Co je to evidence skutečných majitelů?
Evidence údajů o skutečných majitelích (také jen „evidence skutečných majitelů“) je tzv.
informační systém veřejné správy. Pro představu, dalšími informačními systémy veřejné správy, které většina z nás zná a setkala se s nimi, jsou například živnostenský rejstřík, katastr
nemovitostí či insolvenční rejstřík.

Jaký smysl evidence skutečných majitelů tedy má?
Evidence skutečných majitelů byla vytvořena jako důsledek opatření proti praní špinavých
peněz. Cílem těchto opatření je větší důraz na transparentnost a zamezení zneužívání těchto
právnických osob k nekalým účelům.

Do kdy musíme skutečného majitele do evidence zapsat?
Pro některé právnické osoby již lhůta ke splnění této povinnosti uplynula. Avšak pro právnické osoby zapsané do veřejných rejstříků odlišných od obchodního rejstříku (např. spolkového
rejstříku), tedy pro spolky, nadace, ústavy apod. je lhůta pro zápis v tuto chvíli stanovena do 1. 1. 2021. Nutno dodat, že po tomto datu budou mít všechny nově vzniklé neziskové organizace povinnost zapsat skutečného majitele bez zbytečného odkladu po svém zápisu
do příslušného veřejného rejstříku (např. spolkového rejstříku, nadačního rejstříku apod.).

Náklady spojené se zrušením spolku

  • Publikováno: 4. 11. 2020

V současné době se na nás obrací velké množství zástupců spolků, kteří chtějí zrušit spolek. Velmi často je to proto, že spolek je již řadu let nefunkční a nyní byli soudem vyzváni k nápravě zápisu v rejstříku – opravy a doložení stanov, zápisu statutárního orgánu a podobně.
Obecný postup, jak zrušit spolek, máme popsaný v našem článku, který naleznete zde: https://www.annojmk.cz/zruseni-likvidace-zanik-spolku. A v současné době připravujeme podrobný manuál, který se touto tematikou bude zabývat.

 

Většinou se členové spolku bojí spolek zrušit, protože to přináší vysoké náklady. Od 1. 8. 2019 lze však tato náklady minimalizovat a to díky novelizaci  nařízení vlády č. 351/2013 Sb.Tato novelizace byla přijata právě s ohledem na spolky, které nejsou nadále aktivní, avšak stále jsou zapsány ve veřejném rejstříku. Často tak jsou soudy dohledáváni bývalí členové a vyzýváni k nápravě zápisu rejstříku, popřípadě ke zrušení spolku. Tyto spolky většinou nevlastní žádný majetek a bývalí členové nechtějí platit zbytečné náklady za zrušení spolku, který již léta nefunguje. Novela citovaného nařízení s sebou přinesla změnu v podobě zmírnění povinnosti spolků během své likvidace zveřejňovat v Obchodním věstníku oznámení vstupu spolku do likvidace společně s výzvou věřitelům, aby přihlásili své pohledávky. Do 31. 7. 2019 vyžadované dvojí zveřejnění oznámení v Obchodním věstníku lze nyní nahradit zveřejněním oznámení a výzvou ve veřejném rejstříku po dobu 3 měsíců a 2 týdnů.

A co to znamená v praxi? Při zrušení spolku již nebudete muset zveřejňovat výzvu v Obchodním věstníku, postačí, když oznámení o vstupu do likvidace, údaje o likvidátorovi a výzvu případným věřitelům, aby se přihlásili, likvidátor zveřejní v rámci zápisu do spolkového rejstříku alespoň po dobu 3 měsíců a 2 týdnů. Toto oznámení a výzvu přitom jednoduše zapíšete do rejstříku tak, že je v inteligentním formuláři v rámci vyplnění předmětné části uvedete do kolonky "ostatní skutečnosti". Poté už je pouze třeba mít na paměti, že uvedené údaje musí být zveřejněné 3 měsíce a 2 týdny a před uplynutím této lhůty není možné spolek vymazat z rejstříku.

 

Stránky