Elektronická evidence tržeb a NNO
V září a v prosinci roku 2016 postupně nabyl účinnosti zák. č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb. Tento zákon upravuje práva, povinnosti a postupy při evidenci tržeb poplatníků daní z příjmů fyzických a právnických osob. Veškeré informace k tomuto zákonu jsou dostupné na oficiálních stránkách www.etrzby.cz .
Na těchto webových stránkách, které spravuje Ministerstvo finanční ČR, mj. naleznete:
- úplné znění dotčených předpisů - zde
- metodiku k evidenci tržeb a další dokumenty - zde
- přehled povinných subjektů a předmět evidence tržeb - zde
- rozbory některých specifických situací (režim přebytků ze zahrádek, komisní prodej apod.) - zde
Jak se EET týká neziskových organizací?
- Předmětem evidence v EET nejsou příjmy z hlavní činnosti (bez ohledu na to, zda jsou předmětem daně).
- Předmětem evidence jsou pouze příjmy z vedlejší podnikatelské činnosti. Podnikání definuje § 420 občanského zákoníku jako výdělečnou činnost vykonávanou na vlastní účet a odpovědnost se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, a to na základě živnostenského (nebo obdobného) oprávnění
- Předmětem evidence nejsou tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků. Veřejně prospěšného poplatníka definuje § 17a odst. 1 zákona o daních z příjmů. Co je to „drobná podnikatelská činnost“ definuje metodika k evidenci tržeb na str. 15.
Zákon umožňuje požádat správce daně o závazné posouzení, zda platby podléhají EET. Posouzení je pak závazné i pro případ kontroly. Žádost podléhá správnímu poplatku (1.000,- Kč).