Základní pojmy v daňové oblasti – souhrnný slovníček
FO– fyzická osoba
DPFO – daň z příjmu fyzických osob
Dále se bude zabývat pouze PO se zaměřením na spolky a ústavy, o.p.s.:
PO
právnická osoba
DPPO
daň z příjmu právnických osob
ZDP
zákon o dani z příjmů 586/1992/Sb. v aktuálním znění
Daňový rezident PO
Daňový rezident právnické osoby je popsán v § 17 odstavce 3. Za daňového rezidenta se považuje poplatník, který má reálné sídlo nebo místo vedení na území ČR. Určujícím faktorem pro určení rezidentství je, ze kterého místa je převážně poplatník řízen. Daňový rezident = plátce daně z příjmů. Daní i příjmy plynoucí ze zahraničí.
Zdaňovací období
kalendářní rok
Poplatník
Daňový subjekt, který je ze zákona povinen hradit daň svým jménem, ze svého předmětu plnění tj. právnické osoby, které jsou povinny platit daň
Plátce:
daňový subjekt, který je ze zákona povinen uhradit daň vybranou nebo sraženou od jiných subjektů (poplatníků) – například daň ze mzdy zaměstnanců
Variabilní symbol
Je identifikátor plateb v tuzemském platebním styku. Jeho maximální délka je 10 znaků a skládá se jen z číslic. V platebním styku obvykle číslo faktury. Při komunikaci s úřady obvykle FO uvádí rodné číslo a PO své IČ.
Variabilní symbol je důležitým prvkem při párování dokladů.
Konstantní symbol
Je identifikátor charakteru a způsobu platby. Povinný je pouze pro příkazy k zúčtování, ale jen těch, které jsou příjmem nebo výdajem státního rozpočtu a těch, o nichž to stanoví zvláštní právní předpis (vyhláška č. 514/2002 Sb.),
Specifický symbol
je dodatečný symbol bankovních plateb, který je definován jako nejvýše desetimístné číslo, přičemž i algebraicky nevýznamné nuly před začátkem
Specifický symbol není u plateb povinný. Jedná se o rozšiřující identifikátor. Pro označení čísla jsou pro vyhodnocení symbolu platné.
Převodní příkaz
Převodní příkazy slouží k vytvoření příkazů k provedení bankovních plateb.
Správce daně:
Příslušný finanční orgán, který daň vybírá a je povinen ji spravovat (finanční a celní úřady)
FÚ
finanční úřad
SFÚ
specializovaný finanční úřad (především pro banky, pojištovny, zajišťovny), dozor nad loteriemi a vymáhá peněžitá plnění uložená finančními úřady
XML
(eXtensible Markup Language – rozšiřitelný značkovací jazyk) je nový formát dokumentů který nám předepisuje, jak zapsat data společně s jejich významem. Tzv. značkovací jazyk.
Základ daně
Součet dílčích základů daně, podle jednotlivých druhů příjmů, ze kterého se vypočítá, po snížení o nezdanitelné části základu daně a od daně osvobozené příjmy, daň z příjmů.
Sazba daně PO
19 %
Daň
Daň je neúčelová, neekvivalentní, jednostranná a zákonem určená platba bez nároku plátce na protiplnění ze strany státu. Placení daně je v pravidelných intervalech či podle skutečnosti, která nastala.
Osvobození od daně
Zproštění povinnosti placení daně jen v případech, které stanovuje zákon.
Splatnost daně
termín do kdy se má daň zaplatit
Řádné daňové přiznání
daňové přiznání podané finančnímu úřadu
Opravné daňové přiznání
Opravené daňové přiznání podané po řádném daňovém přiznání, před lhůtou k odevzdání řádného daňového přiznání
Dodatečné daňové přiznání
Opravené daňové přiznání podané po lhůtě k odevzdání řádného daňového přiznání – Pokud jste si daň omylem zmenšili, musíte opravné přiznání podat nejpozději do jednoho měsíce po termínu k podání řádného přiznání. Pokud jste na dani zaplatili více, opravné daňové přiznání podávat nemusíte. Žádáte jen o vrácení přeplatku na dani.
VPP
veřejně prospěšný poplatník
Veřejně prospěšným poplatníkem je poplatník, který v souladu se svým zakladatelským právním jednáním, statutem, stanovami, zákonem nebo rozhodnutím orgánu veřejné moci jako svou hlavní činnost vykonává činnost, která není podnikáním (§ 17aZDP).
Úzký základ daně
spolky, nadace, nadační fondy, církevní organizace a další, nevyjmenované v širokém základu daně, pokud nejsou poskytovatelem zdravotních služeb.
Široký základ daně
obecně prospěšné společnosti, ústavy, veřejné výzkumné instituce, veřejné vysoké školy, poskytovatelé zdravotních služeb
Registrace k DPPO
K dani z příjmů se právnická osoba musí registrovat hned po svém vzniku. Mimo veřejně prospěšných poplatníků, kterými jsou například spolky. Ale jen za podmínky, že spolek přijímá pouze příjmy, které nejsou předmětem daně nebo jsou osvobozené od daně, nebo je z nich daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně.
Pokud spolek nemá příjmy a výdaje, příjmy tvoří pouze granty a dotace, členské příspěvky. Za těchto podmínek pak spolku ani nevzniká povinnost podávat přiznání k dani z příjmů právnických osob (a povinnost toto oznamovat). Viz § 38mb písm. a) a § 38mc zákona o daních z příjmů.
Pokud má spolek příjmy, které jsou předmětem daně, musí podat daňové přiznání a být registrován na FÚ.
Jestliže spolek vlastní živnostenská oprávnění na reklamu nebo pronájmy, musí podávat vždy daňové přiznání (i když mu nevznikne daňová povinnost) a musí být pochopitelně registrován u místně příslušného správce daně.
Ústav i o.p.s. musí být registrován na FÚ- Jedná se organizaci se širokým základem daně. Zde jsou všechny příjmy předmětem daně,s výjimkou investičních dotací.
NOZ
Nový občanský zákoník účinný od 1. ledna 2014.
NNO
nestátní nezisková organizace (spolky, ústavy, o.p.s., nadace, účelová zařízení církví…) Znaky NNO: Soukromý charakter a nezávislost na státu, organizovanost, nerozdělování zisku mezi členy, dobrovolnost, samosprávnost.
Obecně prospěšná společnost
Činnost obecně prospěšných společností byla upravena zákonem o obecně prospěšných společnostech č. 248/1995 Sb., který byl k 1. lednu 2014 zrušen NOZ. Pokud ale u obecně prospěšné společnosti nedojde k transformaci na ústav, nadaci nebo nadační fond, řídí se tímto zákonem nadále. Poskytuje obecně prospěšné služby, podle zakládací listiny. V názvu musí mít zkratku o.p. s a je zapsaná u krajského soudu v rejstříku obecně prospěšných společností.
Ústav
Právnická osoba provozující hospodářsky prospěšnou činnost. V názvu musí mít zapsaný ústav nebo zkratku z. ú. Zapisuje se do rejstříku ústavu u krajského soudu.
Zisk z těchto činností může ústav použít jen k podpoře činnosti, pro niž byl založen, a k úhradě nákladů na vlastní správu.
Spolek
Forma PO, určená pro samosprávné a dobrovolné sdružení osob vedených společným zájmem, které je založeno nejméně třemi osobami, z nichž minimálně jedna musí být starší 18 let. Účelem spolku mohou být buď vzájemně prospěšné cíle, společné aktivity zaměřené pouze na členy spolku, nebo veřejně prospěšné cíle směřující vůči veřejnosti, případně cíle smíšené. Spolek může vlastním jménem podnikat, ale nesmí to být jeho hlavní činností. Případný zisk musí být použit na podporu dosažení vlastních cílů spolku. V názvu musí mít zapsaný spolek nebo zkratku z. s. Zapisuje se do spolkového rejstříku u krajských soudů.
Fundace
majetek věnovaný ke konkrétnímu účelu (Zpravidla nadace a nadační fondy).
p.a.
Per annum – roční způsob úročení - V procentech vyjádřená úroková sazba p.a. znamená výši úroku v procentech z nominální částky ročně.
Pod tímto označením se skrývá skutečnost, že při výpočtu úroků je používána fikce, že rok má 360 dnů a měsíc 30 dnů. Z toho vyplývá, že v měsících, které mají 31 dnů, se zůstatek jednoho dne neúročí (obvykle se jedná o 31. den v měsíci). V únoru se zůstatek 28. dne měsíce úročí dvakrát navíc (to znamená, že se fiktivně vytvoří 29. únor a 30. únor). Pokud má únor 29 dnů, úročí se zůstatek z tohoto dne jedenkrát navíc (fiktivně se tedy vytvoří 30. únor).
úroková sazba
je číselné označení konkrétní sazby, v případě sazby 2 % se jedná o hodnotu 2. Převod na procenta zajišťuje konstanta 100 ve jmenovateli (tj. „pod lomítkem zlomku“)
daň silniční
Platí se z vlastnictví dopravních prostředků v případech, které určuje zákon. Zdaňuje užívání pozemních komunikací (ZDS). Jedná se o přímou daň.
nezahrnují se:
- vozidla se zvláštní poznávací značkou – žlutá nebo modrá SPZ – vozidla cizích diplomatů
- vozidla jednostopá – motocykly, vozidla s třemi koly
- vozidla, která jsou v české evidenci, ale převážnou část roku jsou v zahraničí
- zvláštní druhy vozidel – požárníci, sanitky, policie, plynaři, horská služba
- vozidla na elektrický pohon – myšlenka podporovat ekologii
- vozidla zabezpečující dopravu – autobusy – pravidelná linková přeprava
nemovitá věc
se nedá přemístit. Nemovité věci se někdy nazývají, podle
anglického názvu, realitami. Od 1. ledna 2014 obnovil nový občanský zákoník platnost obecné právní zásady superficies solo cedit (ve významu „stavba je součástí pozemku“) a jako nemovité věci již v § 498 chápe kromě pozemků jen podzemní stavby se samostatným účelovým určením (např. vinný sklep). Přesto však význam pojmu nemovité věci rozšířil, protože v právním smyslu jsou takovou věcí i věcná práva k hmotné nemovité věci, jako je tomu podle § 1242 občanského zákoníku u práva stavby, a další práva, která za nemovitou věc prohlásí zákon.
směrná hodnota
Směrná hodnota vychází z cen nemovitých věcí v místě, ve kterém se nachází nemovitá věc, ve srovnatelném časovém období s tím, že se zohledňuje druh, poloha, účel, stav, stáří, vybavení a stavebně technické parametry nemovité věci. Dále viz § 15 zákona. Ministerstvo financí stanoví vyhláškou postup určení směrné hodnoty.
ZDPH
zákon o DPH
daň na vstupu
Nákupy související s činností poplatníka se nazývají vstupy. Daň z nich zaplacená je daň na vstupu.
daň na výstupu
Prodej zboží, poskytnutí služby, převod nemovitosti nazýváme z pohledu prodejce či poskytovatele výstupy. Daň z nich vybranou nazýváme daň na výstupu.
Zboží
Movité, elektřina, teplo, plyn a voda. Za zboží se nepovažují peníze a cenné papíry.
vlastní daňová povinnost
Kladná částka rozdílu mezi sumou daně na výstupu a odpočtem daně. Subjekt je tuto částku povinen odvést státu.
Nadměrný odpočet je záporná částka rozdílu mezi sumou daně na výstupu a odpočtem daně.
Subjekt si tuto částku nárokuje vůči státu.
zdanitelné plnění
Takový prodej zboží nebo poskytnutí služby, u kterého plátci daně vzniká povinnost přiznat a odvést daň na výstupu.
osoba povinná k dani FO, PO, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti.
nominální mzda
Skutečná mzda. Vyplacená odměna za práci.
Kupní sílu nominální mzdy snižuje inflace.
reálná mzda
Nominální mzda snížená o míru inflace.
Vyjadřuje kupní sílu mzdy, tj. množství zboží, které lze nakoupit za nominální mzdu
plat
Dostávají jí zaměstnanci státu, obcí nebo příspěvkových organizací
mzda
Náleží zaměstnancům soukromých zaměstnavatel (např. a.s., s.r.o. ale i neziskové organizace a další)
záloha na daň
Zaměstnavatel sráží zaměstnanci z platu každý měsíc zálohu na daň. V první čtvrtletí následujícího roku se může daň, na základě požadavku zaměstnance vůči zaměstnavateli, zúčtovat. Pokud by však zaměstnanec vedle zaměstnání ještě podnikal, musí si sám podat daňové přiznání.
funkční požitek
Funkční platy u představitelů státní moci, soudců, a náhrad spojených s výkonem funkce. Netýká se prezidenta republiky. Dále sem patří odměny za výkon funkce (např. v orgánech obcí, samosprávných celků, spolků, odborových organizacích apod.).
Zdroj tohoto hesla: http://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/informace-stanoviska-a-sdeleni/2013/prijmy-ze-zavisle-cinnosti-2306